Zeytin Hasadı – Olgun Hasat

Erken hasadımızı yapalı yaklaşık aradan 1 ay geçti ve bu sefer olgun hasat yapmak üzere tekrar zeytinliğimizin olduğu Ayvacık yollarına düştük. İstanbul’dan sabah 4 gibi yollara düştüğümüzden öğlen olmadan Ayvacık’a vardık. Ayvacık’tan hasadımız için 2 yaygı, 3 tarak, taraklar için 2 sopa, 1 uzun sırık ve 2 çuval aldık(Keten çuval bulamadık, bitmiş). Motelimize gidip öğle yemeği yedikten sonra yola beraber çıktığım dayımla ilk ağacın hasadına başladık.

Öğleden sonra acemilik ve yolun yorgunluğu ile 1.5 ağaç silkebildik(buçuk önceden erken hasat için bir kısmını topladığımız ağaçtan geliyor).

 

İkinci gün motelde çalışan sevgili Mecbure teyzemizin ve Haşim’in yardımı ile zeytin hasadı yapan işçileri ayarladık. 4 kadın ve 2 erkek işçi ile hasada başlandı. Erkekler aşağıdan veya ağaca çıkarak sırıklarla zeytinleri düşürüyor kadınlarsa yaygıları serme, yaygılardan zeytinleri toplama ve yere düşmüş zeytinleri toplama işlerini yapıyorlardı.

 

 

 

 

 

 

Dere kenarı ve çeşmeye yakın yerlerde nispeten daha fazla zeytin varken ortalardaki ağaçların bazılarında hiç zeytin yoktu. Bazılarında ise seyrek ve olgunlaşmamıştı. İşi bilen işçilerin yardımı ile yoğun geçen bir günlük çalışma ile hasadı tamamladık. Bu işi çocukluğundan beri yapan işçilerle beraber önceden neleri doğru ve yanlış yaptığımı da öğrenmiş oldum. Toplam 5 çuval zeytin topladık:

Kamyonetle Mecbure teyzelerin zeytinleri ve işçiler götürüldükten sonra bizim zeytinleri araca yükleyecektik. Böylece sabaha ilk iş olarak hasadımızı fabrikaya götürecektik. Araba ile beraber getirdiğim portatif sandalye üzerinde denize karşı keyif yaptım:

Hava karardıktan sonra kamyonet geldi ve 5 çuvalımız kamyonetlere yüklendi. yaklaşık 100 kilo ağırlığındaki çuvallar bir ucundan iki kişinin tuttuğu demir bir çubuk yardımı ile kaldırılıyormuş…

Ertesi gün erken saatlerde zeytinlerimizi fabrikaya indirdik. Çuvallarımız zeytinyağı üretiminin ilk adımı olan zeytinlerin döküldüğü yere boşaltıldı.

 

Aradan yaklaşık 2 saat geçtikten sonra yağımız çıktı:

Ve en son tartım işlemi:

Zeytinin en son prinası(posası) arkada bir boşluğa atılıyor:

En son tenekelere doldurduğumuz yağları arabaya koyup Istanbul’a dönüş yoluna koyulduk:

Böylece uzun zamandan beri beklediğim zeytin hasadı bitmiş oldu. Çok güzel duygularla İstanbul’a döndüm.

Zeytin Hasadı – Olgun Hasat” hakkında 1 yorum

  1. Sevgili Barış kıskandım baba yaptığınız işi, ne güzel bir işle meşgul olmuşsun,kentin iki yüzlülüğü,kirliliği,gürültüsü v.s. den uzaklaşıp doğal bir sürece dahil olmuşsun. keşke hasat vakti diye bir kısa film yapsaymışsın anlatımın iyi biraz daha videolarla desteklesen çok hoş bişi çıkardı ortaya be. bir daha ki yıla uygun olursam her iki hasata da gelirim agaaaaa haberin ola çeker belgeselimi toplar tası tarağı gerisin geri kaçarım aga görüntü yönetmenlği yine sende tabii. :))) diğer belgesel hemen hemen hazır müziklerini bekliyorum bitince iletecem hepinize.. kal sağlıcakla aga…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir