Zeytin Hasadı – Ayvacık

Uzun zamandan beri beklediğimiz zeytin hasatı için ilk işaret geldi ve biz de zeytinliğimizin ilk hasadı için yollara düştük. İlk olarak güzeller güzeli  motelimize yerleştik(Aynı zamanda komşularımız).

Zeytinliğimizi gezdiğimizde 2 dönümlük araziye yayılmış 55 ağacın veriminin ağaçtan ağaca çok değiştiğini gözlemledik. Kimilerinde hemen hiç zeytin yokken özellikle yağmur sularının aktığı su yatağı ve çeşmeye yakın ağaçların veriminin iyi olduğunu gördük. İlk gün yere düşmüş dip zeytinleri toplamakla işe başlamaya karar verdik.

Arazideki kimisi dikenli olan yaban otları epey fazla olduğu için yerdeki dip zeytinlerini toplamak oldukça zahmetli oldu. Havanın karardığı 18:30 saatlerine kadar bir miktar dip zeytinini topladık.

İkinci gün Cumartesi erken saatte kalkıp kahvaltımızı yaptıktan sonra çeşmeye en yakın ağaçtan başlayarak işe koyulduk.

 

 

 

 

 

İlk olarak elle toplayıp sepete atarak başladık. Daha sonra yaygı gelene kadar piknik örtümüzü serip üzerine atmayı denedik.

 

Sonra komşumuzdan yaygı, tarak, sırık alıp onları kullanarak zeytin toplamaya devam ettik.

 

 

 

 

 

Öğlene doğru arkadaşlarımız Özgür ve Furuzan gelip yardım ettiler.

 

 

 

Özellikle olgun yeşil zeytinlerin bir kısmını kırıp yemelik zeytin yapmak için ayırdık.

 

Zeytinler hasır sepette çok güzel duruyor.

 

Toplanan zeytinleri en son çuvala döktük.

 

Ve sonra ilk taşıyabileceğimiz kadar dolu olan çuvalı arabaya taşıdık.

 

Üçüncü gün Pazar İstanbul’a döneceğimiz için sabah erken kalkıp öğlene kadar çalışıp ondan sonra topladığımız zeytinleri fabrikaya götürüp yağ yaptırmayı planlıyorduk.

Sabahın erken saatleri dalında zeytinler:

 

Öğlene kadar çalışıp topladığımız zeytinleri 3 tane çuvala dağıtarak arabayla Gülpınar’daki zeytin fabrikasının yoluna düştük.

Gülpınar’a vardığımızda bize söylenen fabrika o gün için çalışmadığını söyledi. Biz yağımızı alıp gitmek için çok heyecanlı olduğumuzdan diğer fabriları da gezdik. Diğer 2 fabrika da çalışmıyordu. Çalışan fabrika ise sırada başka zeytin olduğu için bize yağımızı 5 6 saat sonra teslim edebileceğini söyledi. Biz de yağımızı komşumuzun bıraktığı fabrikaya bırakıp bir sonraki gelişimizde onlardan almaya karar verdik.

 

 

Zeytinleri fabrikada aktarınca toplamda 1 + ceyrek cuval anca doldu. Toplam 125 kilo toplamışız. Fabrika için ufak ama bizim için büyük bir miktardı 🙂

 

Bu hasat eşim Güzide ve benim ilk hasadımızdı. Önemli bir deneyim edindiğimize inanıyorum. Normalden erken olduğu için erken hasat olarak geçiyor. Yağ oranı düşük ama asidi ve aroması ile çok değerli bir yağ olduğu söylenir. Acemilik, işi öğrenme, bazı aksaklıklar, malzeme temini derken iyi ürün vermiş sadece 3 ağacımızdan zeytin toplayabildik fakat işin gereksinimleri, zor ve kolay yanları vs üzerine bir miktar tecrübe edindik. Hepsinden önemlisi birbirinden güzel günler geçirdik.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir